Rodinný hotel
s dlouholetou tradicí
České Budějovice
25 pokojů, 54 lůžek
Restaurace

O HOTELU

Tří hvězdičkový rodinný hotel s kapacitou 54 míst, s restaurací a společenským atriem na hlavní třídě cca 15 minut chůze od historického centra Českých Budějovic, parkování pro osobní vozy i autobus u hotelu. – ubytování ve 22 dvoulůžkových pokojích (lze využít i jako jednolůžkové, naopak s přistýlkami jako vícelůžkové)  a 3 apartmánech.

In all rooms hall, bathroom with shower and toilet, TV and hotel telephone. The hotel has a personal elevator, restaurant for 54 people with a bar provides a wide selection of drinks and specialties minute cuisine.

Stylish tropical atrium (approx. 40 seats) with a dance floor is used for relaxing sitting and listening to music and dancing, the possibility of own music production of tourist groups (up to 22 hours). Parking for cars and buses in the immediate vicinity of the hotel, bicycle storage. Smaller pets are allowed. Use of hotel facilities for banquets and other festive occasions, training, demonstrations and club events.

Near the hotel are shopping centers- IGY, Spar, Obi, Baumax, Terno, Reno, Möbelix.

Interesting tourist opportunities and important cultural monuments in the vicinity – Hluboká nad Vltavou Castle, Český Krumlov, Rožmberk, Dívčí Kámen, Holašovice, Třeboň, Žumberk, Nové Hrady, Kleť Mountain with a lookout tower, Lipno and others. – possibility to arrange an excursion in the Budvar brewery (approx. 300 m from the hotel), fishing, etc.

CB Royal

Dvoulůžkové pokoje

Připravujeme…

CB Royal

Třílůžkové pokoje

Připravujeme…

CB Royal

Apartmány

Připravujeme…

„Dobré komunikace přímo zvou hosty do země, pravě tak jako dobré hotely je v ní udržují.“

Dominik Čipera

REFERENCE

NAŠI HOSTÉ

Skvělá domluva, příjemný personál, vstřícné ceny
Eva D.

Velice příjemná obsluha v restauraci, kafe i jídlo bylo výborné. Bohužel jsme s přítelkyní nešťastně zazmatkovali při placení a nedali jsme žádné spropitné, což nás velice mrzí, protože by bylo zasloužené. Nejsme místní a tak nemáme šanci.

Dominik S.

S hotelem jsem velmi spokojen, již jsem tam bydlel několikrát. Přestože je na hlavní třídě tak na pokojích není slyšet žádný hluk. Příjemné posezení v atriu a velmi dobrá kuchyně mne také vyhovují.

Jan D.

S hotelem jsem velmi spokojena stále se do tohoto hotelu vracím. Již jsem zkusila i jiné hotely a žádný mi nevyhovoval tak jako hotel CB ROYAL.

Eliška M.

Equipment and services

free wi-fi
possibility of parking
Lift
tv and phone
Restaurant
tropical atrium
Blízko centra
Taneční parket
Rodinná atmosféra
why Czech Budweis

The jewel of České Budějovice is the historical core. You can’t miss the square of Přemysl Otakar II. Baroque town hall, Samson’s fountain, Erratic Boulder, St. Nicholas Cathedral, the Black Tower, Piarist Square, the monastery with
the Church of the Sacrifice of the Virgin Mary and much more.

sights in the area

Hluboká nad Vltavou Chateau, Český Krumlov, Rožmberk, Dívčí kámen, Holašovice, Třeboň, Žumberk., Nové Hrady, Kleť Mountain with a lookout tower, Lipno Dam and much more.

South Bohemian beer

Bohemia is number one in the quality of beer. In České Budějovice you will find pubs and restaurants on every corner. We will be happy to recommend You. We will also arrange an excursion to the world-famous Budvar brewery.

sport and relaxation

in the vicinity there are fitness centers, swimming pool, bike paths, nature reserve Vrbenské ponds.

České Budějovice

CB ROYAL

„Many well-known personalities have also used or are regularly using the services in our hotel. We were visited for example by Singer Jarmila Šuláková with the band Fleret, actor Josef Dvořák, pantomim actor Jaroslav Čejka, singer Jarda Samson Lenk , leading folklore ensembles from Zagreb(Croatia) and other sports teams.“

REZERVUJTE SI NÁS

+420 387 311 053
Pražská 103, 370 04 České Budějovice